Dikuasakan oleh Blogger.
RSS

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

Minggu         :  ke 38
Tarikh           :  16 Oktober 2012
Hari               :  Selasa
Masa              :  0730-830 pagi (60 minit)- 2 masa diperuntukkan
Tema              :  Amalan  Hidup Sihat
Unit 10           :  Jagalah Kesihatan  Diri
Tajuk              :  Badan  Sihat  Otak  Cerdas

Fokus Utama:
 5.2  Membaca kuat  teks prosa dan puisi  dengan  sebutan  dan  intonasi  yang  betul.
Aras 3(1) Membaca  lancar  teks pelbagai  laras  bahasa  dengan  sebutan  dan  intonasi
yang  betul.

Fokus Sampingan :
6.1  Membaca  dan  merujuk  pelbagai  sumber  untuk  mendapatkan  maklumat  bagi  tajuk  yang  sedang  dikaji  termasuk  maklumat  daripada  internat.
Aras 1(1)  Mencari  makna  perkataan  dan  meneliti  ejaan.

  Pengisian Kurikulum                  :  Pendidikan  Moral, Pendidikan  Jasmani  dan  kesihatan.
  Kosa  Kata ( rujuk petikan)      :   bersenam,cergas,cerdas,pemakanan,berkhasiat
                                                           menyerang,penting,dijangkiti,sempurna,ceria,
                                                           menjamin,mengamalkan
  Nilai  murni                                  :   sentiasa  menjaga  kebersihan  diri
  Strategi  pengajaran                    :   pembelajaran   secara  kontekstual
  Kecerdasan  pelbagai                   :  verbal  linguistik
  Konsep 5P                                     :  pengukuhan,pemulihan   dan  pengayaan

  Bahan  sumber  pengajaran          Buku  teks  Bahasa Malaysia  tahun tiga,
                         Pembelajaran        :  Komputer( persembahan  power point),lembaran kerja
                                                            bercetak,Internat
  Objektif        : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
                          i)   Membaca  teks  dengan  sebutan  dan  intonasi  dengan  betul.
                          ii)  Menjawab  soalan  yang  dikemukakan  oleh  guru  secara  lisan 
                                berpandukan  teks  yang  telah  dibaca.
                          iii) Memadankan  makna  perkataan   sekurang-kurangnya  8  daripada  12
                                perkataan  yang  terdapat  dalam  petikan.
                           iv) Memilih  jawapan  yang  sesuai  berdasarkan  dalam  slaid  yang
                                 ditunjukkan.
Set Induksi   (8 minit)
  Guru memperdengarkan lagu dan murid menyanyi bersama-sama.
a.      Guru  menunjukkan   gambar  yang  terdapat  pada  slaid  yang  ditunjukkan.( lampiran I )
    Guru  berinteraksi  bersama  murid  dengan  mengemukakan  soalan  yang   berkaitan  dengan  slaid  yang  telah  ditayangkan  tadi.                                   
Proses  Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah 1 (8 minit)
a.   Guru mengaitkan  gambar  slaid  tadi  dengan tajuk  pelajaran .Gambar  slaid   yang
      ditayangkan –   pelbagai  jenis  makanan   dan  buah-buahan.                      
            - Selain menjaga kebersihan diri kita perlu juga menjaga kebersihan
              dalam  rumah  dan  kawasan  sekeliling  rumah  kita.
Langkah 2 (15 minit)
a    Guru menunjukkan  petikan  dalam  slaid .Murid  diminta  membaca  petikan  secara  senyap.
      (  rujuk  lampiran  II )
b    Murid-murid  dibimbing  oleh  guru  membaca  petikan  secara  kelas.Murid-murid  membaca
      petikan  secara  individu  dan  kumpulan.
 Langkah 3 (15 minit)
a      Guru  mengajak  murid  berbincang  mengenai  petikan  yang  telah  dibaca.
b    Murid-murid  diminta  untuk  menyebut  perkataan  berwarna  yang  ditunjukkan 
      dalam  slaid. ( kosa  kata )  ( rujuk  lampiran  III )
     ( latihtubi   menyebut   dan  mengeja  perkataan  sepertimana  yang  dipamerkan  dalam  slaid
       Guru  memilih  murid  secara  rambang  untuk  memberi  respon   bagi  perkataan  yang  sama   maksud   berdasarkan  slaid  yang  yang  ditunjukkan.
d    Guru  menjelaskan  bahawa   betapa  pentingnya   kita  sentiasa  menjaga  kebersihan   diri  untuk  menjamin   badan  sentiasa  sihat  dan  otak  cergas.
      Langkah 4 ( 14  minit)
a.       Latihan /pengukuhan ( lampiran IV dan V )
(i)                 Guru  mengedarkan  lembaran  kerja  kepada  murid  untuk  dijadikan  latihan  dalam  kelas.
(ii)               Guru  mengedarkan   lembaran  kerja  kepada  murid  yang  telah  siap 
menyiapkan  lembaran  kerja  1.( pengukuhan )           
 Langkah  5 ( 8  minit)
 Penutup
a     Guru  menegaskan sekali  lagi  bahawa  kecergasan  otak  adalah  bergantung  
       kepada  badan  yang  sihat.
b     
         

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 ulasan:

Catat Ulasan